13 Ekim 2017 Cuma

Bebekleri Uyurken Bahar ve Kış Aylarında Nasıl Giydirmeli?

Merhaba

Ben de dahil, tüm annelerin özellikle hava sıcaklığının sıkça değiştiği mevsim geçişlerinde ve kış aylarında en çok sorduğu sorulardan biri 'Bebeğim uyurken üşür mü, terler mi ne giydirsem acaba?'  Hatta sık sık uyurken gidip kontrol edilir, odalarına sıcaklığı ölçmek için termometre konulur.

Çünkü çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri, hasta olmamaları için oda sıcaklığı ve doğru uyku kıyafetleri giymeleri çok kritik önem taşır. Odaları çok sıcak olduğunda, havadaki nem oranı azalır ve solunum yollarını olumsuz etkiler. 
  • İdeal oda sıcaklığı gün içinde 20-24 derece olmalıdır. Gece için ise uzmanlar 1-2 derece altında olmasını önerir. Yaşasın üşümez deyip, hamam gibi sıcak yaptığınız odalar bebeğinizi hasta eder.
  • Çocukların üşüyüp terlediklerini el, ayak ve yanaklara dokunarak değil, alın, ense veya karın bölgesine dokunarak anlarsınız. Malum onların vücut ısısı bizden fazla. Biz üşüyünce onlar da üşür, terleyince onlar da terler unutmayınız... Eli buz gibi olup, alnı sıcaksa, o çocuk üşümüyordur :

  • Uyku giysilerindeki kumaş seçimine de uyku ortamı kadar önemlidir. Çocuğunuzun vücuduna hava aldıracak, pamuk, yün ve ipek materyalden yapılmış giysi ve tulumlar tercih edilmelidir. Petrokimya ve plastik türevi olan polyester (polar kumaş polyesterdir) kıyafetler çocuğunuzun tenine hava aldırmaz, terletir ve hastalığa davetiye çıkartır (potansiyel kanserojen etkisinden bahsetmiyorum bile) 
  • Çok sıcak havalar dışında, özellikle bahar ve kış aylarında yün ipek ve yün kıyafetler öneririm (çocuğun yün alerjisi yoksa). Nedeni ise, hava geçirgen olması, vücut ısısını koruma özelliği ile terletmeyip, sıcak tutması ve özellikle İstanbul, İzmir gibi nemli bölgelerde nemi kendi ağırlığının 3 katına kadar emip, hava geçirgenliğini koruyabilmesidir. 


Gelelim uyku kıyafetlerindeki Tog kavramına. Tog ne demek? Tog, bebeklerin uyku tulumlarının kalınlığını, bebeğinizi ne kadar sıcak tuttuğunu ve hangi oda ısısı için uygun olduğunu belirten bir ölçü birimidir. En inceden en kalına doğru aritmetik sırayla gider. 0.5 'sıcak havalar için ince kıyafet', 3.5 'çok soğuk havalar için kalın uyku kıyafeti' anlamına gelir. 

Sizlere gece yatarken doğru şekilde bebeğinizi giydirebilmeniz için aşağıdaki özet tabloyu hazırladım. Özetle; 21 derece sıcaklığa kadar olan evler için 2.5 tog yeterli bir kalınlık yeterlidir.Sağlıklı ve Deliksiz Uykular :))

Sevgiyle

Anıl Özmen- Doğal Aile Kurucu Ortağı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder