8 Şubat 2018 Perşembe

Geri Dönüşümü Doğaya Borçluyuz
Merhaba

Son yıllarda mevsimler değişti, kış kışa benzemiyor, yazın çöl sıcakları, acayip yağmurlar, seller meydana geliyor. Alerji, astım, garip garip virüsler, kanser vakaları maalesef sürekli artıyor. Kısacası doğa SOS veriyor, tüketim hızımıza dünyamız yetişemiyor, doğal kaynaklar hızla tüketiyor. Çevremizi kuşatan kimyasallar da olumsuz etkileyince sağlık sorunlarında artışlar kaçınılmaz oluyor.

Kendim uyguladığım ve kızıma da bebekliğinden beri aşılamaya çalıştığım doğa sevgisi ve çevre bilinci benim en önemsediğim konuların başında geliyor. Çünkü bunu doğamıza, dünyamıza borçluyuz.Geri dönüşüm bilincini evlerden, bireylerden başlayarak kendi içinde yaşadığımız, havasını soluduğumuz Dünya'mızı bir çöp gezegeni olmaktan kurtarabiliriz. Sizinle hatırlatma amaçlı olarak, çöpe attığımız bazı materyallerin doğada çözünme sürelerini paylaşayım:Neler mi yapabiliriz?

  • Öncelikle evimizde kağıt, cam ve plastik çöpleri ayrıştırıp geri dönüşüm çöplerine atabiliriz ya da bağlı bulunduğumuz belediyeye haber verip evimizden alınmasını sağlayabiliriz.
  • Atık yağlarımızı aynı şekilde biriktirerek Alo Atık Hattı'nı arayarak evimizden teslim alınmasını sağlayabiliriz.
  • Biten pillerimizi çöpe atmayıp ilgili geri dönüşüm kutularına atabiliriz.  • Çöpe atacağımıza, bazı materyalleri evimizde saklama kutuları, saksı vs gibi farklı pek çok şekilde değerlendirmeye çalışabiliriz.
  • Plastik poşetler yerine bez torbalar, eskilerin filelerinden kullanabiliriz.
  • İhtiyacımızdan fazlasını satın almayıp, ihtiyacımız kadar tüketmeye çalışabiliriz.
  • Çevreye ve doğaya  emek veren kurum ve dernekleri maddi manevi destekleyebiliriz.


Tüm bu süreçlere çocuklarımızı da dahil edip, onlara sorumluluklar verebiliriz. Bir sonraki yazımda çocuklarla birlikte yapılabilecek farklı geri dönüşüm aktivitelerinden örnekler paylaşacağım.

Her şey sağlıklı, mutlu ve daha yaşanabilir bir Dünya için

Sevgiyle

Doğal Aile- Anıl Özmen

Kaynak:geridönüşüm.org, national geographic, wikipedia


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder