18 Nisan 2017 Salı

Parmak Boyasını Sadece Basit Bir Resim Aracı Olarak Görmeyin

Merhaba

Anne babalarımızdan en çok aldığımız sorularda biri:

'Çocuğumu ne zaman resimle tanıştırabilirim, ne tür boyalar ile başlamam gerekir?'

Ben her zaman bu soruya:

 'Ortalama 15 aylıkken ve parmak boyası ile tanıştırarak başlayabilirsiniz' olarak cevap veririm. Parmak boyaları 15-24 ay arası çocukların ilk resim boyası olmak için idealdir.

Özgürce boyayabildikleri için çocuklar çok eğlenir ve parmak boyalarının çocuk gelişimi için uzmanlar tarafından belirtilen pek çok faydası vardır. Bunlardan en önemlileri:


  • Çocuklara kinaestetik bir deneyim sunar, duyusal gelişimlerini olumlu etkiler
  • Parmak, el, kol, omuz, boyun ve sırt kaslarının gelişimine olumlu katkıda bulunur. 
  • Çocukların renk algısının gelişmesi ve renkleri öğrenmesi için harika bir araçtır.
  • Renklerin birbirine karıştırılması, yaratıcılığı geliştirir ve basit sebep sonuç ilişkisini öğretir. Kırmızı, sarı ve mavi renklerin kullanımını tavsiye ederiz. Çünkü bu renkleri karıştırarak turuncu, kahverengi, yeşil gibi farklı renkleri de gösterebilirsiniz.
  • Özellikle küçük çocuklarda farkındalık ve sözcük kullanmadan kendini ifade etmeyi geliştirir ve teşvik eder. Çocuğunuzun dış dünyayı nasıl algıladığı ile ilgili ip uçları görebilirsiniz.

  • Boyama sonrası temizlik ve toparlama sürecine çocuğunuzu da dahil ederek, ona sebep sonuç ilişkisini ve sorumluluk almayı ufaktan öğretebilirsiniz.
  • Biden fazla çocukla yapılıyorsa, paylaşmayı ve iş birliğini öğretir.


Kullanım için Minik İp Uçları:

Farklı pek çok materyal ile kullanılabildiği için, parmak boyasının bir üst yaş limiti yoktur. Ben kızıma 15 aylıkken kendi mama sandalyesinde yaptırmaya başlamıştım. Büyüdükçe mekan ve aktivite şekillerimiz de gelişti. Biz evde masada, balkonda, parkta ve plajda çok keyifle kullanıyoruz.

Ben boya olarak kendi ithalatını yaptığımız doğal içerikli, lekesi su ile çıkan ve Ökotest sertifikalı parmak boyalarımızı kullanıyorum. Tek ihtiyacınız olan boya, çocuğunuz için önlük ve su ya da ıslak mendil

İster parmakla, ister ince ya da kalın fırçayla, ister sünger rulolarla kullanabilirsiniz. Kağıt, duvar, ahşap, cam, taş, yaprak gibi farklı zeminlerde özgürce resim ve aktivite organize edebilirsiniz. Patates, ip, yaprak baskısı yapabilirsinizAktivite sonrası için minik bir hatırlatma:

Resim yaptıktan sonra ortaya çıkan şekiller ve renklerle ilgili çocuğunuzla sohbet etmenizi öneririm, onların hayal gücünü teşvik eder. Unutmayın parmak boyaları ile resim çizilen nesnenin ne olduğuna değil, boyayı alma, elleri kullanma vs gibi resim yapma prosesinin kendisine odaklıdır. İsterseniz resimler evde kapıya vs asıp sergileyebilir, çocuğunuzu motive edebilirsiniz :)


Keyifli aktiviteler

Sevgiyle

Doğal Aile- Anıl Özmen


Kaynak: activebabiessmartkids, drawing and finger painting guide
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder