17 Kasım 2016 Perşembe

Çocuğunuzu Emziğe Başlatırken İyi Düşünün

Merhaba,

Beni tanıyanlar bilir, bendeniz  kızım Mila'yı tek başına ve anneanne babaanne dahil hiç bir yardım, destek almadan büyüten, eski bankacı, yeni girişimci bir anneyim :) Çocuğumu büyütürken pek çok kaynaktan faydalanıyorum, araştırmaya ve okumaya daha hamileyken başlamıştım. Okuduklarımın bir kısmını uyguladım, bir kısmını da uygulamadım. Çünkü her çocuk kendi özelinde farklı, onları dinlerseniz konuşamasalar da kendilerini aslında çok net ifade ediyorlar...

Gelelim yazımın konusuna... 'emzik'- bu bende karabasan gibi bir konu olmuştu- ve çok şükür kızım 3,5 yaşında iken bıraktık. Sizlerle deneyimimi ve yaşadıklarımı paylaşmak istedim, belki annelerimize faydası olur diye.

Mila 2,850 gr doğdu, kilosu biraz düşük olduğundan 'catch up' denilen bir 'yakalama' refleksi oluyormuş benzer yaşıtlarına yetişip büyümek için. Bizimkinde de acayip bir emme içgüdüsü vardı. İlk aylarda ben öyle bir hale geldim ki, sürekli emziriyorum, hiç uyku yok, iyice psikolojim bozulmuştu vs vs. Doktorumuz, emziğe başlatmayı deneyin dedi. Doğal kauçuk emzik aldık ve Mila'cığım aportta bekliyormuş emilecek bişey ne de olsa. Ve böylece biz emzikle tanıştık, ben de normal periyotlarda emzirmeye devam ettim, biraz nefes aldım. 24 ay dolana kadar da kızımı emzirdim.
Uyku eğitimi verirken uyku arkadaşına ilaveten , emziğin çok faydası oldu, beni emzik yapmadı, kendi kendine uyumaya oldukça kolay alıştı. 1,5 yaştan sonra mümkün olduğunca emziği gün içinde vermemeye, sadece uyurken vermeye özen gösterdik. Emzik uyku ile ilgili bir nesneydi Mila için. Uçak yolculuklarında da çok işimize yaradı, malum biz çok gezen gezmeyi seven bir aileyiz.

Gelelim nasıl bıraktık kısmına... Çocukların damak ve diş sağlığı gelişimi için doktorların tavsiyesi maksimum 4 yaşa kadar kullanılması yönünde. Ben de 3,5 yaşına geldiğinde anne sütünü bırakırken, tuvalet alışkanlığını kazandırırken yaptığım gibi Mila ile konuşup, artık emziğe ihtiyacı olmadığını anlatmaya başladım. Çünkü ben öyle çocuğu iğrendirecek acı salçaymış, sirkeymiş sürerek birşeyden vazgeçirmekten yana değilim. Bu konuda resimler çizdik, kitaplar okuduk. Arkadaşlarının hiç birinin emzik kullanmadığını gördü. Ama nafile işe yaramadı.

Ben de emziği ucunu kestim, artık o zevki daha az alır, kendi bırakır belki diye.  Ama nafile bizimki emzik tiryakisi çıktı ve kesik emziği 2 ay emdi. Kendisi birkaç defa odasındaki çöpe attı ama sonra gitti geri aldı, kıyametler koptu.

Pedagogumuz bize en son çare 'tatile gittiğinizde ya birlikte orada çöpe atın ya da orada unutun gitsin' dedi. Ben de yaz tatili sonunda otelde 'unuttum' dedim. Tabi kıyametler koptu birkaç gün uyumadı öğle uykusunu, akşamları zorlandı ama sonunda alıştı, ve aşağıdaki şekilde mutlu son. Ama emzik bırakma işi Mila'yı büyütürken en zorlandığım ve uzun süren süreç oldu.Bu deneyimimden çıkarımlarım ve tavsiyelerim:

1- Emzik uyku eğitimi için büyük kolaylık hakkını yememek lazım
2- Emziğe başlatmak zorunda kalmazsanız başlatmayın derim
2- Emziğe başladıysanız da 2 yaşı geçirmeden bıraktırmakta fayda var, büyüdükçe farkındalıkları artıyor ve iyice zorlaşıyor


sevgiyle

Anıl Özmen- Doğal Aile

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder