22 Aralık 2016 Perşembe

Çocuklar Yatarken Nasıl Giyinmeli?

Merhaba

Annelerin en çok sorduğu sorulardan biridir 'Bebeğim uyurken üşür mü, terler mi ne giydirsem ?' hatta uyurken gidip kontrol edilir, özellikle havalar soğudukça kafada hep soru işareti olur.

Çok da haklılar. Çünkü çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri, hasta olmamaları için oda sıcaklığı ve doğru uyku kıyafetleri giymeleri çok kritik önem taşır. Odaları çok sıcak olduğunda, havadaki nem oranı azalır ve solunum yollarını olumsuz etkiler. Burada iki kritik bilgi paylaşmakta fayda var.

1- İdeal oda sıcaklığı gün içinde 20-24 derece olmalıdır. Gece için ise uzmanlar 1-2 derece altında olmasını önerir.

2- Çocukların üşüyüp terlediklerini el, ayak ve yanaklara dokunarak değil, alın, ense veya karın bölgesine dokunarak anlarsınız. Malum onların vücut ısısı bizden fazla. Biz üşüyünce onlar da üşür, terleyince onlar da terler unutmayınız...

Gelelim uyku kıyafetlerindeki Tog kavramına. Tog ne demek? Tog, bebeklerin uyku tulumlarının kalınlığını, bebeğinizi ne kadar sıcak tuttuğunu ve hangi oda ısısı için uygun olduğunu belirten bir ölçü birimidir. En inceden en kalına doğru aritmetik sırayla gider. 0.5 'sıcak havalar için ince kıyafet', 3.5 'çok soğuk havalar için kalın uyku kıyafeti' anlamına gelir. Aşağıdaki tabloda genel tanımını bulabilirsiniz.Bu tablo uyku tulumu satın alırken yol gösterecektir. Size daha da detaylı yardımcı olması için 'oda sıcaklığına göre ne giydirmeliyiz' sorusu ile ilgili bir tablo da hazırladım, umarım yardımcı olur :)


Uyku giysilerindeki kumaş seçimine de kısaca değinmek lazım. Çocuğunuzun vücuduna hava aldıracak, pamuk, yün ve ipek materyalden yapılmış giysi ve tulumlar tercih edilmelidir. Petrokimya ve plastik türevi olan polyester (polar kumaş polyesterdir) kıyafetler çocuğunuzun tenine hava aldırmaz, terletir ve hastalığa davetiye çıkartır (potansiyel kanserojen etkisinden bahsetmiyorum bile) ve kullanılmasını önermiyorum.

Çok sıcak havalar dışında, özellikle bahar ve kış aylarında yün ipek ve yün kıyafetler öneririm (çocuğun yün alerjisi yoksa). Nedeni ise, hava geçirgen olması, vücut ısısını koruma özelliği ile terletmeyip, sıcak tutması ve özellikle İstanbul, İzmir gibi nemli bölgelerde nemi kendi ağırlığının 3 katına kadar emip, hava geçirgenliğini koruyabilmesidir.Sağlıklı uykular

Anıl Özmen- Doğal Aile

Kaynak: jojomamabed,sleeperific,wikipedia ve kendi deneyimlerim


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder