9 Mart 2016 Çarşamba

Oyun Hamuru Deyip Geçmeyin!!

Merhaba,

Özellikle 1.5-2 yaşından büyük, oyun hamuru ile oynamayı sevmeyen çocuk yoktur herhalde... Kendimden örnek vereyim; 3 yaşında olan kızımla bizim en sık ve uzun süre oynadığımız oyunlar hep oyun hamurları iledir. Sabah kurabiye, bazen pizza yapılıyor, fırında pişiriliyor, bazen kendi hayal gücüne göre hayvanlar yapılıp, konuşturuluyor ve daha neler neler.
'Oyun hamuru çocuğu oyalıyor işte' deyip geçmeyin, çocuk gelişim uzmanlarına göre oyun hamurlarının çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinde çok ciddi olumlu etkileri var. Sonuçta çocuklarımız oyunlarla öğrenir ve hayata hazır hale gelirler. İşte bunlardan bazıları:


  • Çocukların el ve parmak kaslarını kuvvetlendirir. Güçlenen parmak kasları, okul zamanında daha rahat kalem tutmasını sağlar.
  • El ve göz koordinasyonunu sağlar. Kavrama becerisi gelişir.
  • Yumuşak, sert gibi kavramları, şekil ve renkleri öğretir. Renkleri birbirine karıştırarak keşifler yapabilir, renkleri karıştırma denemeleri onu problem çözmeye teşvik eder.
  • Parçaları birleştirip bir bütünü oluşturmaya çalışmak, tıpkı yapboz oyunlarda olduğu gibi onu basit matematik kavramları ile tanıştırır.
  • Kendini ifade etmeyi, çevreyi nasıl algıladığı gösterir. Dikkat ederseniz çocuğunuzun çevresini, sizleri nasıl algıladığını, taklit ettiğini, onun iç dünyasını anlayıp, tanıyabilirsiniz. Onun neler hissettiğini, düşündüğünü anlayabilirsiniz.
  • Hazır olanı tüketmeye değil, üretmeye teşvik eder.
  • Herhangi bir kuralı olmadığından, kalıpların dışında düşünüp, özgürce hareket ederler. Yaratıcı zeka ve hayal güçlerini geliştirir
  • Özgüveni gelişir
  • Farkındalığı ve dikkati artar.
  • Görme, dokunma ve koklama duyularını bir arada kullanabiliriz


E hal böyle olunca, çocuklarımız için kullandığımız her üründe olduğu gibi, oyun hamurlarında da çocuğa zararlı kimyasal içermemesi önem taşıyor. Malum ağızlarına götürebilirler, ellerine yapışan hamurlar el aracılığı ile direkt yine ağızlarına gidebilir çünkü.
Evinizde hamurunuzu basit tariflerle kendiniz yapabileceğiniz gibi www.dogalaile.com da bulabileceğiniz Ökotest sertifikalı ve doğal içerikli Ökonorm marka oyun hamurlarımızı da deneyebilirsiniz. Oyun hamuru alış verişi yaparken lütfen o minicik yazılan içerikleri okuyunuz. Çocuk ürünü olduğu için illaki belirti test ve onaydan geçiyor ürünler. Fakat raflarda yer alması %100 sağlıklıdır anlamı taşımaz. Bu nedenle lütfen içerikleri okuyup ona göre seçiminizi yapınız. Benden söylemesi...

Bol Oyunlu, Mutlu Günler

Anıl Özmen- Doğal Aile

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder