6 Aralık 2015 Pazar

Bebek ve Çocuklar İçin En Sağlıklı Tekstil Materyalleri Neler Biliyor Musunuz?

Merhaba

Sevdiğim bir laf vardır 'Bilgi Paylaştıkça Çoğalır'... Ben de doğallıktan yana olan bir birey ve anne olarak elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum. Doğallık ve organik tüketim aslında bir yaşam biçimi... Çevremiz yapaylık ve kimyasallarla kuşatılmış durumda olduğundan, yediğinizden, giydiğinize, bulunduğunuz, vakit geçirdiğiniz ortamlara, aktivitelerinize kadar pek çok alanda dikkat etmemiz gereken çok şey var... 

Bu yazımda sağlıklı tekstil ürünlerinin özelliklerine kısaca değinmek istedim. Çünkü dünyada hiçbir şeyden habersiz, masum bebeklerimiz bence her şeyin en sağlıklısını hak ediyor... 

Anne rahmi bebeğin gelişimi için özel ve ideal bir ortam. Sağladığı sıcaklıkla bebeği ısıtırken, dış etmenlerden bebeği korur ve ilk temasa hazır olabilmesi için gerekli hareket özgürlüğünü sağlar. Doğumla birlikte bebeğin dış dünyaya alışma süreci başlar. Dünyaya yeni gelen bebek, anne karnında alışık olduğu güven ve sıcaklığı, ebeveynlerinin sevgi ve kucaklaması ile sağlamaya çalışırken, aynı zamanda giysileri yardımı ile fiziksel sıcaklığa da ihtiyaç duyar.

Hassas ve savunmasız bebek cildi için en sağlıklı olan: toksik madde barındırmayan, doğal elyaftan yapılmış giysiler giymesidir. 

Doğal yün, içeriği itibariyle insan tenine benzerliği olması ve aynı zamanda bebeğin ihtiyaç duyduğu ideal sıcaklığı sağlaması açısından bebek için en iyi bir doğal materyallerden biridir. İşte bu yüzden biz özellikle sonbahar kış aylarında özellikle hep yün ve yün ipek ürünleri öneriyoruz doğal anne babalarımıza...

Bebek ve çocuklar için en sağlıklı üç kumaş türü var: pamuk, yün ve ipek. Gelelim bunların başlıca özelliklerine:

Yün: Yün nefes alabilen bir materyaldir ve her ortamda sıcaklığı dengeleyici özelliğe sahiptir. Nemi kendi ağırlığının 3 katına kadar emip, hava geçirgenliğini devam ettirebilme özelliği ile her mevsim kullanılabilir. Sıcak havalarda serin, soğuk havalarda sıcak tutar. Esnek ve hafiftir. İçerdiği doğal lanolin maddesi sayesinde anti bakteriyeldir, mikrop barındırmaz. Açık yara tedavisinde bile kullanılan yerler vardır. 

Bakımı pamuğa göre biraz daha zahmetlidir. Elde ya da makinada 30 derece sıcaklıkta yıkanması, tercihen yün deterjanı kullanılması önerilir.
Pamuk: Yumuşak, cilt dostudur ve bakımı kolaydır. Nemi kendi ağırlığının %20 sine kadar çeker ve dışarıya geçirir. Temizliği sırasında yüksek ısıya dayanıklıdır. Organik pamuk elle toplanır, üretiminde kimyasal kullanılmaz.


İpek: Hafif, ince, parlak bir dokuda olup, cildi yatıştırıcı, iyileştirici ve çabuk kuruyan özelliklere sahiptir. Emziren annelerin göğüslerinde, bebeklerin popolarında oluşan tahriş, iltihaplanmaların yanı sıra açık yara, boğaz ve boyun iltihapları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Ortalama %30 düzeyinde nem çekebilir
Bizden bilgilendirmesi, gerisi size kalmış sevgili anne babalar...Alışveriş yaparken o içindekileri yazan minicik etiketleri okumak ve ona göre seçim yapmak da hem kendimiz hem çocuklarımız için boynumuzun borcu öyle değil mi?


Sevgiyle Kalınız


Doğal Anne- Anıl Özmen

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder