25 Kasım 2015 Çarşamba

Elektronik Cihazlar Çocuklarımızı Nasıl Etkiliyor Biliyor muyuz?

Merhaba

Biz çocuğumuzla birlikte seyahat etmeyi seven ve her yere de çocuğumuz ile birlikte giden bir aileyiz. Her anne babanın kendi çocuklarını yetiştirmek için benimsediği bir tarzı, tercihleri var ve ben buna sonsuz saygı duyuyorum. Bizim tercihimiz; çocuğumuzu mümkün olduğunca kendini özgürce ifade edebilen, kendi kendine yetebilen, doğayı seven, koruyan ve mümkün olduğunca doyumsuz tüketim çılgınlığından uzak yetiştirmek...

Özellikle dışarıda yemek yerken, uçakta seyahat ederken, bazen parkta bile çok sık şahit olduğum bir sahne var ki bence çok acıklı... Sahne şu: yemek masasında anne baba ve çocuk var. Anne ve baba yemeklerini yiyor, aralarında sohbet ediyorlar, keyifleri yerinde. Çocuğun önünde ise bir ipad ya da cep telefonu orada çizgi film izliyor. Çocuk sanki hipnotize olmuş, ne konuşuyor ne de bir yüz ifadesi var, hareketsiz ağzı açık önündekini izliyor. Anne ya da bakıcısı yanında kim varsa çocuk bu şekildeyken ağzına yemekleri tıkıyor... Masada birden fazla anne baba varsa, çocuk sayısı kadar tablet bilgisayar var maalesef. Ben şahsen bu sahneyi görmeye dayanamıyorum, dediğim gibi kimseyi eleştirmiyorum, her anne babanın kendi tercihi. Ama televizyon ve elektronik cihazlara çok fazla maruz kalmanın çocuklar üzerindeki etkisini bilmek ve maruz kaldığı süreleri ona göre düzenlemek lazım en azından diye düşünüyorum naçizane.

  • Elektronik cihazların yaydığı radyasyon etkisi zaten başlı başına hem bizim hem de çocuklarımız için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. 
  • Çocukların beyinleri ipad, cep telefonu, televizyon gibi üç boyutlu görüntü içeren elektronik cihazlara karşı çok hassastır. Büyüme sürecinde, sürekli gelişen ve bir o kadar da hassas çocuk beyinlerini minicik bir uyarıcı bile olumsuz yönde etkileyebiliyor. Uzman görüşlerine göre özellikle televizyon izlemek gibi pasif ekrana maruz kalmak; çocuklarda uyku düzeni bozulması, duygu durumu değişmeleri, hassasiyet ve agresifliğe sebebiyet verebiliyor. 
  • Ekrandan gelen ışık karanlık ortamda salgılanan uyku hormonunu baskılayabiliyor ve vücut saatini etkileyip, uyku sürecini geciktirebiliyor. 
  • Vücut saatinde sık bozulmalar, hormon dengesizliği, beyinde sorunlara bile yol açabilecek ciddi bir durumdur, özellikle küçük yaştaki çocukların düzenli uyumaya ihtiyacı vardır. 
  • Aşırı uyarılma ve bağımlılık oluşması çocuğun duyusal sistemine aşırı yük bindirir ve stres, depresyon, aşırı hassasiyet, asabiyet oluşumuna yol açabilir. 
  • Ekran başında geçirilen zaman, fiziksel oyun ve aktivite zamanını azaltır. bunun yerine doğada vakit geçirmesi, ya da kendi gelişimine faydalı oyunlar oynaması çocuk üzerinde çok daha olumlu etki sağlar.
Bu saydıklarım olumsuz etkilerin sadece bazıları daha o kadar çok var ki... Yaşadığımız yüksek teknoloji çağında bunlardan tamamen uzak durmak evet zor evet kulağa biraz ekstrem geliyor olabilir. Her sıkıştığımızda çocuğun önüne elektronik cihaz koyarak onlara iyilik etmiyoruz. Aksine bence yapmamız gereken şey; kontrollü bir şekilde elektronik cihaz kullanımı sağlayarak, bu şekilde çocuklarımızın daha sakin, mümkün olduğunca kendi doğal döngülerinde, onların doğal akışında gelişmelerine ve büyümelerine yardımcı olmak.
Benim kızım yakında 3 yaşına girecek, daha televizyon izlemedi günde en fazla 3-4 defa 10 ar dakikalık sürelerle içerik olarak uygun çocuk şarkısı vs içerik izlemesine izin veriyorum. Birlikte izliyoruz. 2 yaşına kadar hiç birşey de izletmedim. Bu uygulamadan da son derece memnunum, evet bazen daha çok izlemek için ağlıyor ve çok mücadele veriyor. Bu durumlarda ona alternatif oyunlar yaratarak olayı bertaraf ediyorum, izah ediyorum. Her havada dışarıya çıkartıyorum ve parkta yapraklarla, çimenlerle oynuyoruz, koşuyoruz, kitap okuyoruz, müzik dinliyoruz, sohbet ediyoruz...

Tabi ki karar sizlerin, amacımız mutlu, özgür çocuklar yetiştirmek...


Sevgiyle kalınız

Doğal Anne- Anıl Özmen

kaynak: küçük kitap kurdu, çocuk gelişimi, mutlu çocuk yetiştirmek, çeşitli uzman makaleleri
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder