11 Ocak 2015 Pazar


Neden ahşap oyuncak ?


Çocukluk yılları 80'lere denk gelenler bilirler; bizim şimdiki çocuklar gibi bir oda dolusu oyuncağımız yoktu. İthal ürünler bu kadar yaygın değildi, olanlar da oldukça pahalıydı. Hiç unutmam, bir bebek beğenmiştim, devamlı oyuncakçıya gidip, uzaktan bebeği izlerdim, sonunda annem bebeği aldığında çok mutlu olmuştum.

Çocukluğuma dair önemli bir hatıra da annem ile yaşlı bir Alman teyzenin evine yaptığımız ziyaretti. Alman teyzenin evi çoğunluğu ahşap olan bir sürü oyuncak ile doluydu; arabalar, trenler, küçük bebek evi v.b..Kısacası bu ziyaret benim için oldukça eğlenceli olmuştu. Şaşırtıcı olan ise bu oyuncakların bir kısmının yaşlı teyzenin kendi çocukluğundan kalma oyuncaklar olmasıydı. Kendi çocukları, torunlarıda bu oyuncaklar ile büyümüştü. Şimdi ise eve gelen minik konukları eğlendiriyorlardı. Üstelik bu tatlı teyze ahşap renkli bir treni bana hediye etmişti, yıllarca o oyuncağı elimden bırakmamıştım.İşte ahşap oyuncaklara olan tutkum bir bakıma bu eski hatıraya dayanıyor. Ama tabii tek neden bu değil,  işte ahşap oyuncakları tercih etmek için bir kaç neden:

  • 
Ahşap oyuncak tercih etmemizdeki en önemli sebep tabiki sağlıklı olması. Ahşap oyuncaklar çocuklarımızın sağlığına zarar verecek kimyasal boyalar ve toksik maddeler içermezler. Ayrıca Ahşap oyuncağın üzerinde bakteri üremesi çok güçtür, bunun için ayrıca dezenfekte edilmesi gerekmez.

  • Ahşap oyuncak zamansızdır. Ahşap oyuncaklarda çeşitli çizgi film kahramanları işlenmez, bu nedenle de modası geçmez. Bu kahramanların ileride çeşitli bağımlılıklara bile sebebiyet verdiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 


  • Ahşap oyuncaklar çocukların gelişimine katkı sağlamayı hedefler. Bu nedenle genellikle basit geometrik formlar kullanılmakta, karışık desenler ve renkler kullanılmamaktadır. Sade görünüm ile çocukların hayal gücünü geliştirici fayda sağlar. 


  • Ahşap oyuncaklar dayanıklıdır, kolayca kırılmaz. Kırılırsa da tamir edilebilir, boyanabilir. Eskise de değerini yitirmez ve nesilden nesile geçer. Böylelikle nesiller ve kültürler arasındaki kaynaşmayı da sağlar. Oysa plastik oyuncaklar çok kolay kırılır, parçaları kaybolur. Hepimizin evinde parçası kırılmış, kaybolmuş, işe yaramayan bir sürü plastik oyuncak vardır. 


  • Ahşap oyuncak Tamamen geri dönüşümlüdür. Çoğu zamanmarangoz artıkları, ufak kereste parçaları, odun artıklarından dahi ahşap oyuncak yapılabilir.  

Doğal Aile olarak ahşap oyuncak tercih etmemizin başlıca sebeplerini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Aslında ahşap oyuncakları tanıdıkça, oynadıkça daha çok seveceğinizi ve bizim burda değinemediğimiz daha pek çok faydasını keşfediceğinize eminiz.

Keyifli oyunlar dileriz.

Doğal Aile - Müge Elyürek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder