25 Aralık 2014 Perşembe

Renklerin Gücü

Nerede olursak olalım, her zaman ve her yerde etrafımız farklı pek çok renkle donatılmış durumda. Mavi gökyüzü, yeşil, kahverengi ağaçlar, gri duvar, sarı yapraklar vs vs...Renksiz bir dünya düşünebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum...

Renkler aslında ışığın prizmatik yansıması olup, yansımayla birlikte her renge ait bir dalga boyunun oluştuğunu söylüyor uzmanlar. Yani gördüğümüz her şeyin yansıması ve renkleri, zihinsel, fiziksel ve ruhsal anlamda aslında bizim yaşamlarımızın bir parçası.Her rengin bir özelliği ve anlamı olduğuna ben çok inanırım ve elimden geldiğince de uygularım. Bu bilimsel açıdan da üzerinde pek çok çalışma olan bir konu. Hatta belli hastalıklara karşı renk terapisi uygulamaları mevcut. Bunu uygulayabilmek için tabi ki renklerin etkisini ve hangi hastalıklara karşı etkili olduğunu bilmek gerekir. Bazı kısa bilgileri aşağıda derledim:

Kırmızı Renk: Yaşama sevincini çağrıştırır. Anemi, soğuk algınlığı, lösemi, safra taşı, apse, düşük tansiyon, donma, uyuşukluk ve enerji düşüklüğüne karşı etkilidir.

Turuncu Renk: Neşe, cinsellik ve iyi enerjiyi çağrıştırır. Apse, eklem iltihabı, mesane sorunları, düşük tansiyon, soğuk algınlığı, depresyon, fiziksel yorgunluk, donma, safra taşı, gut, böbrek ve karaciğer hastalıkları, romatizma, kramplar, tiroid bezi hastalıkları, mide ülseri, idrar yolu iltihabına karşı etkilidir.

Sarı Renk: Bilgelik, konsantrasyon, akıl rengidir. MS, eklem iltihabı, diyabet, zehirlenme, hepatit, sarılık, konsantrasyon eksikliği, zihinsel karmaşaya karşı etkilidir.

Yeşil Renk: Aynı zamanda en sevdiğim renk olan yeşil, güven, cömertlik, huzur, istikrar ve şifa rengidir. Anjin, bronşit, katarakt, göğüs ağrısı, klostrofobi, yumurtalık kisti, ruhsal yorgunluk, gastrit, ülser, şok, sinüzit, kusma ve genel şifa üzerinde etkilidir.
Mavi: İç dinginlik, sevgi ve sezgi rengidir. Bel ağrısı, yüksek tansiyon, bronşit, yanıklar, katarakt, nezle, kırgınlık, öksürük, kramp, kulak ağrısı, epilepsi, fiziksel yorgunluk, ateş, safra taşı, kızamık, baş ağrısı, fıtık, hıçkırık, hazımsızlık, uykusuzluk, migren, kabakulak, miyopluk, bulantı, burun kanaması, ödem, zatürre, erken adet görme, burkulma, kekeleme, stres, arpacık, güneş yanığı, diş ağrısı, varis, sarılık, ses sorunu, ateş düşürme gibi pek çok derde deva en şifalı renktir.

Mor: Ruhsallık, denge ve kendine güven rengidir. Kulak ağrısı, epilepsi, menopoz, miyopluk, burun kanaması, paranoya, siyatik, arpacık, siğil ve varis üzerinde etkilidir.

Beyaz renk ise saflık, temizliği temsil eder.

Kahverengi: İstikrar, muhafazakarlık,sadakat ve korumacılığı temsil eder. Hayvanları  iyileştirme, kayıp eşyaları bulma, konsantrasyon ve kararlılığı arttırmada kullanılır.

Gri: Olumsuz etkileri nötralize eder.

Siyah: Ekstremlerin ve kendine güvenin rengidir. Gizem, depresyon, gizliliği çağrıştırır.


Daha detay bilgi almak isterseniz ‘Renk Soluması’ metodunu araştırıp uygulamaya çalışabilirsiniz. 


Gelelim bunu gündelik hayata nasıl aktarabileceğimize... İşe zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz ofis ve evimizden başlamak ve renkleri seçerken dikkatli ve bilinçli olmak gerekiyor. Fazla canlı renk olursa farkına bir varmadan sizi yorar ve yaşamınızı etkiler. 

Hem kendimizin hem de çocuklarımızın yatak odalarımızda mavi, yeşil, pembe tonları seçmeliyiz. Bu renkler sakinleştirici, huzurlu ve uykuyu çağrıştıran etkiye sahiptir. Salon gibi ortak yaşam alanlarında dinlendirici, aşırı yormayan pastel renkler olmalı. Araya renk katıp, canlılık vermek için küçük ve renkli objeler kullanılabilir.

Rengarenk ve Sevgiyle Kalınız,

Doğal Aile - Anıl Özmen

Kaynaklar:Geo Türkiye, Işık Kırgız, changingminds.org, wikipedia, colorstherapy, peacefulcolors, healing with color

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder