14 Mayıs 2015 Perşembe

Neden Ergo Baby?


Kanguru kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor, hem anneler hem babalar kanguru kullanımının rahatlığını keşfediyor. Bir çok anne doğum öncesi hazırlıklarında farklı markalara ait kanguru modellerini inceleyerek hangi kanguruyu alacağına karar vermeye çalışıyor. Biz de bu yazımızda hem kendi deneyimlerimizden hem de yaptığımız uzun araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgilerden yola çıkarak kanguru seçmeye çalışan annelerimize yardımcı olmak istedik. 

Doğal Aile olarak, bebeklikten çocukluğa kadar yaklaşık 3-4 sene gibi bir süre kullanılan ve anne-babaların hayatını kolaylaştıran bu ürün olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Doğru kanguruyu seçme aşamasında bir çok farklı markayı inceledik. Bebeğin güvenliği ve sağlığı, annenin rahatlığı ve ürün kalitesi  karar verirken önem verdiğimiz hususlar oldu.  Sonuçta hem kendi kullanımımız sonucu hem de Avrupa'daki doğal aile mağazalarımızda 10 yıldan fazla süredir satışını yaptığımız ve müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen marka olması nedeniyle Ergobaby'yi tercih ettik.

Ergobaby tercihimizdeki nedenleri özetle paylaşarak annelerimize kararlarında yardımcı olmaya çalışacağız. Tabi seçtiğiniz kanguru kadar, onu doğru bir şekilde kullanıp kullanmadığınız da bebeğinizin güvenliği açısından önem taşımakta, bu konuya ayrı bir yazımızda değineceğiz.1) Bebeğinizin güvenliği: En önemli konu bebeğimizin kanguruda güvende olması. Bu nedenle,  kanguru özellikle yeni doğan bebeklerin baş ve boynunu yeterince destekliyor mu, ergonomik mi, bebeği kalça displazisine karşı koruyor mu, organik kumaş seçeneği var mı gibi sorular büyük önem taşıyor. 

Bebeğin güvenliği için kangurunun ana gövdesi mümkün olduğunca geniş olmalı, bebeği iyi kavramalı ve bebek anne ile yakın temas içinde durmalıdır. Bebek asla kangurudan kayıp düşecek gibi durmamalıdır. Ana gövdesi küçük kangurular bebeğin vücudunu ve özellikle baş ve boyun kısmını yeterince desteklemediği için güvenli değildir.

Bebeğiniz kanguruda otururken kalçası ve bacakları, aşağıdaki şekilde de görüleceği üzere  oturur poziyonda ve "m" harfi şeklinde olmalıdır. Bir başka değişle bebeğiniz adeta bir kurbağa gibi kucağınızda durmalıdır. Özellikle ilk 6 ayda ergonomik olmayan kanguru kullanımı kalça displazisine neden olabilir. Ergobaby kangurular ergonomik yapısı nedeniyle  Uluslararası Kalça Displazi Enstitüsü ( International Hip Dsyplazia Institute) tarafından tavsiye edilmektedir.


Bebeğiniz kanguru kumaşını dişlemeye başlayacağı için organik tekstil seçeneği olan bir marka olması daha sağlıklı olacaktır. Diş çıkartma döneminde hem daha hijyenik olması hem de kangurunuzun yıpranmaması için kanguru diş aparatı da tercih edebilirsiniz.

2) Bebeğin rahatlığı: kangurunun içerisinde güvende olan bebek aynı zamanda kendini rahat hissedecektir. Yukarıda bahsettiğimiz ana gövdesi ve oturma alanı geniş olan kangurular bebeğinizin hem güvenli hem de rahat olmasına yardımcı olacaktır. Ergobaby klasik modellerde, bu özelliklere ek olarak  bebeğinizi rüzgar, güneş gibi çeşitli hava şartlarına karşı koruyabilmeniz için örtü şeklinde başlık da bulunmaktadır. 

Bebeğiniz büyüdükçe taşıma şeklinizde değişecektir. İlk aylarda bebek anne ile yakın temas içerisinde olmaya ihtiyaç duyduğundan önde ve yüzü anneye dönük olarak taşımak gerekir. 5 aydan küçük bebeklerin yüzü dışarıya dönük taşınması, henüz hazır olmadıkları için onları strese sokabilir, bu nedenle tavsiye edilmez.

Bebeğiniz biraz büyüdükçe sosyalleşmeye başlar ve yaklaşık 5 aydan itibaren kısa süreler ile önde bebeğin yüzü dışarı doğru dönük olarak taşınabilir. Bebeğiniz iyice büyüdüğünde ise arkada ve yanda taşıma gibi farklı taşıma pozisyonlarına ihtiyaç  doğacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz kangurunun bu dört farklı şekilde taşıma seçeneği sunabilmelidir.Tabiki her türlü taşıma pozisyonu ergonomik olmalı ve kesinlikle bebeğin kalça gelişimini desteklemelidir.

Ergobaby uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda yakın zamanda 360 modelini piyasaya sunmuştur. Bu model ile bebeğinizi dört farklı şekilde taşımanıza imkan vermekte ve tüm taşıma pozisyonlarında bebeğin "m" harfi şeklindeki kalça - bacak pozisyonu korunmaktadır.


3) Annenin rahatlığı: Bebeğiniz büyüdükçe ve kilosu arttırkça seçtiğiniz kangurunun size sağladığı konfor ve rahatlık önem kazanır. Bebeğin ağırlığını omuz ve bele eşit oranda dağıtan kangurular anneye çok büyük rahatlık sağlarken, pek çok kanguru ağırlığı omuza verdiği için çoğu anne omuz ağrısından şikayet eder. Bel fıtığı olan veya bel fıtığı riski olan anne babaların kucakta taşımak yerine, bebeklerini kanguru ile taşımaları uzmanlar ve fizyoterapistler tarafından önerilmektedir.

Ergobaby bir çok marka ile kıyaslandığında hem daha kalın hem de daha uzun omuz ve bel destekleri kullanır,  ağırlığı omuzdan  çok bele vererek diğer kangurulara nazaran maksimum anne konforu sağlar. Aşağıdaki resimde ergobaby kangurunun destek farkını net bir şekilde görebilirsiniz.
4) Kullanım kolaylığı: Sokakta zaman zaman bebeğini kanguruya yerleştirmeye yada kangurudan çıkarmaya çalışırken adeta kanguru ile boğuşan anne ve babalar görebilirsiniz. Kangurunun kolay kullanılır olması kritik önem taşımaktadır. Ergobaby tek elle kullanılabilen güvenlik tokaları sayesinde kullanımı kolay ve pratik bir kangurudur. 

Ergobaby klasik modellerde bulunan fermuarlı ön cebe cüzdan, anahtar gibi kişisel eşyalarınızı yerleştirerek ellerinizin tamamen boşta kalmasını sağlayabilirsiniz. Bir kaç kullanımdan sonra pratik kazanarak çok daha rahat kullanabileceğinizi fark edeceksiniz.

Keyifli günler dileriz.

Doğal Aile - Müge Elyürek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder