6 Kasım 2014 Perşembe

Yün Hakkında Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz

Anne rahmi bebeğin gelişimi için özel hazırlanmış ideal bir ortamdır. Sağladığı sıcaklıkla bebeği ısıtırken, dış etmenlerden bebeği korur ve ilk temasa hazır olabilmesi için gerekli hareket özgürlüğünü sağlar.

Doğumla başlayan bebeğin dış dünya ile tanışması, bebek için alışık olduğu sıcak, güvenli ve rahat ortamdan çıkması anlamına gelir ve zorlu bir alışma sürecidir. Yeni dünyaya gelen bebek, anne karnında alışık olduğu güven ve sıcaklığı, ebeveynlerinin sevgi ve kucaklaması ile sağlamaya çalışırken, aynı zamanda giysileri yardımı ile fiziksel sıcaklığa da ihtiyaç duyar.

Hassas ve savunmasız bebek cildi için en sağlıklı olan: toksik madde barındırmayan, doğal elyaftan yapılmış giysiler giymesidir. Doğal ve organik yün, içeriği itibariyle insan tenine benzerliği olması ve aynı zamanda bebeğin ihtiyaç duyduğu ideal sıcaklığı sağlaması açısından bebek için en iyi doğal materyallerden biridir. Annelerimiz, ninelerimiz yünü çok iyi bilir ve yaz, kış kullanırlar. Ama çoğu kişi tarafından özellikleri tam bilinmediğinden ‘yün çok kalındır, terletir vs ‘ gibi yanlış bilgileri sıklıkla gözlemliyoruz. Yün ile ilgili bazı temel özellikleri sizlerle de paylaşmak istedik.

En temel özellikleri:


  • Yün tarihte insanlar tarafından kullanılan bilinen en eski tekstil materyalidir.
  • Yünün yapısında bulunan protein molekülleri, insan saçı ile çok benzer yapıdadır.
  • Yün nefes alabilen bir materyal olup, her ortamda sıcaklığı dengeleyici özelliğe sahiptir.
  • Nemi kendi ağırlığının 3 katına kadar emip, hava geçirgenliğini devam ettirebilme özelliği ile her mevsim kullanılabilir. Sıcak havalarda serin, soğuk havalarda sıcak tutar. Esnek ve hafiftir. Her yerde işe yarar, nemin yüksek olduğu İstanbul gibi yerlerde ise vazgeçilmezdir.
  • Elektro statik yüklü olmadığından, kir ve koku absorbe etmesi diğer materyallere göre daha düşüktür. Dayanıklıdır, kolay yıpranmaz ve kolay kirlenmez.
  • Organik yünde, hayvanın yünü kesildikten sonra parazit ve bakterilerden arındırmak için petrol ve türevi maddeler değil, doğal ve sağlıklı metodlar kullanılır.
  • Bakımı kolaydır. Yün deterjanı ile 30 derece sıcaklıkta yıkanması ve havalandırılması, suda uzun süre bekletilmemesi, kurutma makinası kullanılmaması ve fırçalanmaması gerekir. Kirlendiği zaman elinizle hafifçe çitileyerek lekeyi yıkamadan temizleyebilirsiniz.
  • Yanlışlıkla diğer çamaşırlarla makinaya atıp 30 derece üzerinde sıcaklıkla yıkarsanız,çeker!!!


Merinos yün en iyi kalite yündür. Yumuşak ve hassas dokusu ile her mevsimde iç çamaşırı olarak kullanılması idealdir. Dünyada en kaliteli merinos yünü elde edilen koyunlar Yeni Zelanda, Avusturalya,Güney Amerika ve Arjantin’de yetiştirilmekte ve tamamen doğal yollarla beslenmektedir. 

Doğal Aile olarak sattığımız tüm ürünlerimizde sadece bu yünler kullanılmaktadır. www.dogalaile.com da ürünlerimizi görebilirsiniz.

Sevgiyle,

Anıl Özmen- Doğal Aile


Kaynak: disana.de, wikipedia,soilassociation.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder