15 Ağustos 2014 Cuma

Boya Malzemelerindeki Tehlike


Çocuklarımız küçük yaşlardan okul sıralarına kadar uzun yıllar çeşitli boya kalemleri ve kırtasiye ürünleri ile haşır neşir olmaktadır. Peki çocuklarımıza aldığımız hatta çoğu zaman biz büyüklerin de bayıldığı rengarenk kırtasiye malzemeleri ne kadar sağlıklı? 

                                    
Konuyla ilgili olarak uzmanlar, son derece toksik etkileri olan ve kırtasiye malzemelerinde sıklıkla kullanılan azor boya, ağır metaller ve formaldehit gibi ağır kimyasallara maruz kalmanın sonuçlarının üzücü olabileceğini belirtiyorlar.  Bünyesi hassas bazı çocuklarda deri döküntüleri tarzında alerjik reaksiyonların gelişip, solunum sıkıntısı yapabildiğine de dikkat çekiliyor. Üstelik bu zararlı kimyasallar çocuklarımızın üreme organlarında ve bağışıklık sistemlerinde hasara neden olabildiği gibi kansere de neden olabiliyor. Özellikle azor boya maddelerinin bu ürünlerde kullanılması sonucu kansorejen etkiler ortaya çıkabiliyor. 
Bu tür boyalar suda kolayca çözüldüğü için terlemiş bir elle bile tutulduğunda kolayca ele geçer. Bebek veya çocuk bu oyuncakları ağzına götürdüğünde, boyalar da bir şekilde vücuduna geçmiş olur. Vücuda giren bu maddelerin zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması karaciğerde olur ve ardından idrarla süzülerek atılır. Eğer yeterli atılım gerçekleşemezse, vücutta birikimi söz konusu olacaktır.
Ayrıca kokulu silgiler yada keçe kalemleri gibi kokulu kırtasiye ürünlerini koklamanın, çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıkları pekiştirebileceği gibi söz konusu maddelerin kanserojen etkisi uzun dönemde ortaya çıkabilmektedir.


                                   
Öte yandan uzmanlar resim yapmanın çocukların fiziksel ve zeka gelişiminin yanısıra yaratıcılığının gelişmesinde de çok büyük faydası olduğunu belirtiyorlar. Peki çocuklarımız yaratıcılıklarının gelişmesinde büyük faydası olan resim, boyama gibi aktiviteleri güvenle ve sağlıkla yapması mümkün mü ? Elbette mümkün, burada anne babalara çok büyük görev düşüyor. Çoğu zaman kısıtlı bütçeler nedeniyle ucuz ama sağlığa zararlı ürünlere yönelen ailelerin zararlı kimyasallar içermeyen ürünleri tercih etmesi daha doğru olacaktır. 
Doğal Aile olarak Alman bağımsız kuruluş Ökotest tarafından insan sağlığına uygunluk bakımından "sehr gut" yani "çok iyi" not alan Ökonorm marka boya ve hobi malzemelerini anne babaların beğenisine sunuyor, sağlıklı günlerde kullanmalarını diliyoruz.                                 
Sevgilerimizle 
Doğal Aile 
Müge Elyürek 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder