1 Temmuz 2014 Salı

UV Korumalı Tekstil Ürünü Seçerken Neye Dikkat Etmeliyiz?Yaz sezonunun başlaması ile birlikte çok çeşitli güneş korumalı ürünler piyasada. Bildiğiniz gibi güneş kremlerinde olduğu gibi, kıyafetlerde de güneş koruma özelliği olup UPF (Ultraviyole koruma faktörü) olarak adlandırılır. Tekstiller doğaları gereği UV koruması olarak kullanıma oldukça uygundur. Bu nedenle, uygun malzemelerin ve yapıların kullanılması ile yoğun güneş ışınlarına karşı farkedilir koruma sağlamaktadır. Tekstiller ile en güçlü güneş kremlerinden bile daha yüksek UV koruma faktörleri (UPF= Ultraviyole Koruma Faktörü) elde edilebilir.
UPF, cilt tipi ve hassasiyetine göre güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda bir kişinin ne kadar sürede güneş altında kalabileceğini gösterir. Tüketiciye güvenilir bir UPF değeri sunmak için, güneşten koruyucu tekstillerin kullanımı için geçerli olan özel gerekliliklerin karşılanması gerekir.


Aşağıdaki tabloda UV koruma faktörüne göre tavsiye edilen, güvenli zaman sürelerini görebilirsiniz. Dermatologlar minimum 30 koruma faktörü kullanılmasını önermekte olup, koyu tenlilerde 20 dakika ve altında güneş altında kalınmasında sakınca olmadığını belirtmektedirler.AS/NZS (Avusturalya/Yeni Zelanda Standardı 4399:1996), EN 13758-1:2007-03 (Avrupa Standardı) ve AATCC TM 183-2000(Amerikan Standardı) ,UV standardı 801 gibi uluslararası farklı UV test yöntemleri bulunmaktadır. Diğer test yöntemlerinin aksine, UV Standardı 801kapsamında tekstilin esnemesi, ıslanması ve eskimesi gibi nitelikler de göz önünde bulundurulmaktadır. UV koruma için Avusturalya standardına göre test işlemi yeni ve kuru tekstillere uygulanmaktadır. Bu teste göre UPF 40 koruma olduğu belgelenen tekstiller UV 801 standardına göre tekrar test edildiğinde sadece UPF 5 koruma faktörlü çıkabilmektedir. Daha fazla bilgi almak isterseniz www.uvstandard801.com ’u ziyaret edebilirsiniz.
Bu sebeple UV korumalı bir ürün aldığınızda fiyattan önce ürünün özelliklerini anlayıp, UV koruması ile ilgili sertifikası olup olmadığını kontrol etmenizde ve sertifikasının özelliklerine bakmanızda fayda var. Yıkandığında UV koruması gidecek bir ürünün hiç kimseye bir faydası olmaz …Sağlıklı ve bol D vitaminli günler dileriz

Sevgiyle
Doğal Aile

Not: Doğal Aile’nin tüm UV korumalı ürünleri UV 801 sertifikalıdır, her koşul ve ortamda UV koruma sağlar. www.dogalaile.com


Kaynak: Pickapooh, Bundesamt für strachlenshutz


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder