9 Ocak 2019 Çarşamba

Kış Aylarında Çocuklarla Araba Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba,

İçinde bulunduğumuz soğuk kış aylarında, ebeveynler olarak hepimiz bir yandan çocuklarımızı soğuktan korumaya çalışırken, bir yandan da okullardaki bulaşıcı hastalıklarla mücadele ediyoruz :(

Biz çocukla her mevsim sık seyahat eden bir aileyiz. Uçakla tatile bile gitsek, keşfetmeyi sevdiğimizden, gittiğimiz yerde de araç kiralarız. Araç emniyeti çok kritik önemde bir konu olduğundan, kızımızın emniyeti için, daha doğar doğmaz bu konuda pek çok kaynak okuduk, araştırdık. Hatta crash test denilen Allah korusun, kaza testlerini bile uzunca inceledik. Yerli çok kaynak olmadığından, ağırlıklı yabancı kaynakları inceledik, çünkü yurtdışında pek çok ülkede bu konuda katı kurallar ve kanunlar mevcut. Hazır önümüzde bir tatil dönemi varken, kendi araştırma ve deneyimlerimi kısaca sizlerle de minik notlarla paylaşmak istedim.

Kritik konular; oto koltuğu seçimi, oto koltuğu yerleştirme pozisyonu, yeri daha ilk başta çok dikkat etmeniz gerekenler. Bu konularda teknik ve detaya girmeden birkaç küçük not iletebilirim.

  • Oto koltuğu seçerken emniyet özelliklerini detaylı incelemenizi ve ilgili markanın youtube ve çarpışma testlerini mutlaka izlemenizi öneririm
  • Koltuğun yeri önemli. Bu konuda pek çok farklı görüş var, net bir doğru yok gibi. İlgili uzman görüşleri arka koltuğun orta kısmı veya sürücünün çaprazına yerleştirilmesi yönünde ayrılmış durumda. Yani sürücü koltuğunun arkasında olmamalı görüşü ağırlıkta. Biz sürücü koltuğu çaprazına yerleştirdik
  •  Pek çok ülkede 18 aya kadar olan küçük bebeklerin araç koltukları güvenlik amacıyla ters olarak yerleştirilir, aksi yasaktır. Yani sırtı ön koltuğa yaslanacak yüzü dışarı bakacak şekilde olması öneriliyor.
Oto koltuğu seçimi ne olursa olsun, çocuğunuzun olası bir kaza anında azami düzeyde korunması için dikkat etmeniz gereken en önemli şey; kemerinin sıkı olarak bağlanmış olması ve hiçbir bolluk olmaması. Bolluk olursa, herhangi bir kaza anında çocuğun araçtan fırlaması ya da kafasını öne çarparak darbe almasıyla sonuçlanabilir.

Kış aylarında benim çevremde sıkça gördüğüm bence büyük bir hata var. O da çocukları soğuktan korumak için giydirilen pofuduk mont ya da astronot tulumlarla araç koltuğuna bindirilmesi. 

Bunu lütfen yapmayın çünkü hiç farkında olmadan çocuğunuzu bu kıyafetlerle herhangi bir kaza anında ciddi riske atıyorsunuz. Tehlikenin sebebi : şişme montlar araç koltuğu kemerinde boşluk kalmasına ve sıkı bağlanamamasına yol açmasıdır. Uzmanların önerdiği kışlık araçta giyim önerileri aşağıdaki görselde özetlenmiş durumda. 


  1. Çocuğunuzun şişme pofuduk kıyafetini araçta mutlaka çıkartın. Gerekirse montunu,emniyet kemerini sıkıca bağladıktan sonra üstüne örtü gibi örtebilirsiniz. Ya da araçta bir battaniye bulundurup üstünü bağladıktan sonra örtebilirsiniz
  2. Çocuğunuzu tek kat kalın yerine kat kat giydirebilir, araçta montu çıkartınca üzerine yün gibi ısıyı muhafaza edip sıcak tutan bir materyalden hırka giydirebilirsiniz.
  3. Üzerinde şişme astronot tulum varsa üst kısmı sıyırarak kemeri kıyafet üzerinden bağlayarak, bacak kısmını sıcak tutmasını sağlayabilirsiniz
  4. Şişme mont yerine içini biraz daha katlı giydirip yün ya da farklı hafif ve şişmeyen materyalden mont ya da tulum giydirebilirsiniz böylece araçta soymanıza gerek kalmayabilir.
Güvenli ve Keyifli Yolculuklar

Sevgiyle
Doğal Aile- Anıl Özmen

Kaynaklar: the car seat lady, verywellfamily, consumerreports.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder