19 Haziran 2015 Cuma

Bebekle Uçak Seyahati İçin Minik Tüyolar

Biz ailecek gezmeyi çok severiz, bu sebeple 12 yıldır evli olmamıza rağmen evliliğimizin 10. yılında çocuk sahibi olduk desek yalan olmaz :))

Çocuğuna tek başına -anneanne babaanne yardımı dahi olmadan- bizzat bakan bendeniz tabi ki  tüm seyahatlere de ailecek ve minik Mila ile birlikte gider. Biz kızımız 3 aylıkken pasaportunu çıkartıp, vizesini aldık ve seyahatlerimize başladık ve çocukla seyahate de devam ettik. Mila şu anda 27 aylık, 9 ülke gördü ve 24 defa uçağa bindi...Tabi ki çocukla seyahat zahmetli, çocuksuz seyahat gibi olması mümkün değil bunu baştan kabul etmek lazım sevgili anne babalar.

Siz de bizim gibi ailecek gezenlerdenseniz, dikkatli ve özenli bir planlama ve ön hazırlık ile keyifli geçen ve karşılıklı eziyete dönüşmeyen bir uçak seyahati geçirebilirsiniz. İşte size bizzat kendi tecrübelerimden yola çıkarak hazırladığım 2 yaşa kadar olan küçük çocuklarla uçak seyahati için tavsiyelerim...

Öncelikle konuyu 2 yaş altı ve 2 yaş üstü çocuk olarak ayırmakta fayda var. Çünkü 2 yaş altındaki çocuklara ayrı bilet ve koltuk alınmıyor, kendi uçuş kemerinize bebek kemeri takarak kucağınızda seyahat ediyorsunuz. 2 yaş üstü çocuklar için ayrı koltuk alma zorunluluğunuz var, fiyatları da teoride %50 indirimli yazsa da pratikte hemen hemen sizin koltuk ücretiniz ile aynı! Kendi koltuğu olunca yolculuk daha kolay oluyor nispeten.

2 yaş altındaki çocukla uçak seyahatinde dikkat etmeniz gereken konular ve tavsiyelerim:

  • Uçuş saatinizi çocuğunuzun uyku saatine göre ayarlayınız. Ben uçuş sırasında uyuyacağı şekilde organize oluyorum, ortalama 1saat uyuyor uçakta böylelikle. İstanbul'da her zaman rötar oluyor, bunu dikkate mutlaka almakta fayda var. Varış saati 20:00'dan sonraya kalan uçakları tercih etmeyin, zor oluyor.
  • Çocuğunuz uçakta verilen exit kısmındaki bebek yatağı boyutlarına uyuyorsa (0-6 ay için genelde uygun) check in sırasında mutlaka görevliden sizi bu koltuğa yerleştirmesini rica ediniz. Bu imkan çift koridorlu büyük uçaklarda,uzun uçuşlarda ve business class ile yolculuk ederseniz mevcut. Bebeğiniz uçakta uyursa uçakta önünüzde size verilen yatağa yatırırsınız ve rahat edersiniz.  

  • Ya da 3 lü koltukta ortanızı boş bırakacak şekilde check in yapıp, görevliden de uçak müsaitse ortanızı boş bırakmasını rica edin, uyursa rahat edersiniz. Uyumasa bile ortanız boş olursa hareket kabiliyetiniz daha yüksek olur.
  • Uçaklar malum çok nadir körüğe yanaşıyor. Puseti de bagaja veriyorsunuz. Genelde elinizde çanta, kucakta çocuk, sefil halde uçaktan inip otobüse binip o şekilde uçağa biniyor ya da iniyorsunuz. Kesinlikle hem kendi bel sağlığınız hem de inip binerken çocuğunuzun rahatı ve güvenliği için ergonomik bir kanguru edinmenizi ve çocuğunuzu kendinize bağlayıp uçağa binerken, inerken, bavullarınızı alırken vs kullanmanızı öneririm. Mışıl mışıl uyur bile kanguruda.


  • Yanınızda uçuş sırasında rahatça ulaşabileceğiniz, mümkünse kendi ayağınızın altına koyacağınız bir çantanız olsun. İçinde atılabilir alt açma bezi, bebek bezi, ıslak mendil, önlük, biberon, mama, küçük bir battaniye ve kullanıyorsa uyku arkadaşını koyabilirsiniz. Böylelikle her ihtiyaç olduğunda üst kısımdan indir çıkart uğraşmazsınız. Çocuklar uçuş basıncıyla çok güzel kaka yapıyor uçuş sırasında :)) Uçak tuvaletlerinde bebeğinizin altını değiştirmeniz için küçük bir alt değiştirme ünitesi var.
  • Kulaklarının basınçtan tıkanmaması için emziriyorsanız kalkış ve inişte emzirin, ya da emzik takın. Emzirmiyorsanız ve emzik almıyorsa konuşturup çene hareketi yapmasını ya da biberondan süt, su içerek emme hareketi almasını sağlayınız.
  • Anne sütü alıyorsa beslenme açısından işiniz kolay. Rahat emzirebilmeniz için emzirme önlüğü ve emzirme tişörtleri hayat kurtarıyor. Daracık koltuklarda bile bir yeriniz açılmadan rahat rahat emzirirsiniz. emzirme önlüğünü bebek uyurken, uçak anonsu, ışık gibi dış etmenlerden korumak için de kullanabilirsiniz.
  • Katı beslenmeye yeni geçmiş çocuklar için hazır cam şişe  sütlaç, meyve püresi, çorba uçakta veriyorlar.  Eğer sizin de benim gibi kesinlikle hazır hiç bir gıdayı yemeyen bir çocuğunuz varsa tarhana hayat kurtarır. Ben Avent'in bardak şeklinde ısıyı muhafaza eden kaplarına 100 ml geçmeyecek şekilde koyu kıvamda tarhana çorbası pişirip alıyordum, çok rahat oluyor. unutmayın 100 ml geçen sıvıyı uçağa sokamazsınız!
  • Oyun oynamak için yanınıza yer kaplamayacak küçük kitaplar, minik el kuklaları alabilirsiniz.
Ailecek keyifli seyahatler dilerim

Sevgiyle

Doğal Aile- Anıl Özmen

Not:Resimler internetten alıntıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder