29 Nisan 2015 Çarşamba

Kutulanmamış Çocuklar Yetiştirmeye Ne Dersiniz?

Merhaba,

Herkesin kendi belirlediği bir yaşam şekli ve çocuk yetiştirme yöntemi var. Hepsine saygım sonsuz. Bendeniz doğayı ve doğalı sever bir ‘Doğal Anne’ olarak çocukların mümkün olduğunca gerçek ortamda, açık havada ve doğayla iç içe büyümesi gerektiğine inanıyorum ve bizzat uyguluyorum.Sizinle TEMA Vakfı’nın yaptığı bir çalışma sonucunu paylaşmak istiyorum, sonuçlar bence manidar…

  • Çocuklar boş zamanlarında en çok televizyon izliyor, alışveriş merkezlerine gidiyor. 

  • Okulöncesi çocukların Yüzde 69’u boş zamanlarında en çok televizyon izliyor. 
Oysa okul öncesi çocukların yüzde 77’si toprakla oynamaya bayılıyor. 

  • Miniklerin yüzde 91’i, ilkokul-lise arasındakilerin ise yüzde 72’si yaşadığı yerlerde hayvanlar ve bitkiler daha fazla olsaydı daha mutlu olacağını belirtiyor. 
Çocuklar yaşam tarzları ile doğa sorunları arasındaki ilişkiyi kuramıyor. 
 

Çocuklarımızın doğayla barışık, evde kapalı değil açık havada oynayarak yetişmeleri bence çok önemli. Olay sadece açık temiz hava almak değil, yadsınamayacak faydaları var çocuk gelişiminde… İşte size bunlardan bazıları:

  • Yaratıcılık, özgür düşünme, kendine güveni arttırır ve destekler.

  • Doğayla barışık ve iç içe olarak büyüyen çocuklar, büyüyünce etik davranma, bilinçli tüketici olma, kaynakları etkili kullanma, sorumluluk, işbirliği ve takım çalışması konularında gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazanmada TV-AVM çocuklarına gore önde olur.

  • Erken yaşta doğa eğitimi alan çocuklar, büyüdüklerinde doğa dostu, çözüm odaklı ve kendine daha çok güvenen bireyler olur.

  • Açık havada oynamaya alışık çocukların bağışıklık sistemleri de gelişir. Kapalı ortamda mikropları almadığı için daha az hasta olur.

  • Hareket ettiği ve spor yaptığı için kasları da gelişir ve kuvvetli olur.


Sağlıklı, mutlu ve doğayla iç içe günler dilerim

Sevgiyle,

Doğal Aile- Anıl Özmen


Kaynak: miniktema.tema.org.tr, national geographic, mahallenin en mutlu çocuğu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme